• Odwiedziny: 320646

"100 zadań na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę" - luty 2018

Konkurs matematyczny w gimnazjum

„100 zadań na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę”

Jak w bardzo ciekawy sposób można połączyć „królową nauk” – matematykę z wiedzą dotyczącą historii Polski? Pokazał to konkurs zorganizowany w jednorożeckim gimnazjum  przez nauczycielki matematyki: Barbarę Krajewską, Marzenę Lebiodę i Marlenę Suszek. Konkurs został przeprowadzony 20 lutego wśród uczniów klas trzecich i miał formułę telewizyjnego teleturnieju „1 z 10”.  W pierwszym etapie najlepsi gimnazjalni matematycy odpowiadali na pytania z zakresu wiedzy szkolnej. Odpowiedzieli na ponad 90 spośród 100 przygotowanych pytań. Drogą eliminacji do drugiej części zakwalifikowało się 3 uczniów z zachowanymi szansami na dalszą grę. W tej części przygotowano 20 zadań w formie prezentacji multimedialnej. Zawodnicy i publiczność zapoznawali się z tekstami, wzbogaconymi materiałami ilustracyjnymi, mówiącymi o ważnych wydarzeniach w historii Polski np. Konstytucji 3 Maja, rozbiorach, I i II wojnie światowej oraz ważnych postaciach np. marszałku Józefie Piłsudskim czy prezydencie Gabrielu Narutowiczu. Na podstawie podanych informacji należało wykonać zadanie matematyczne „przemycone” w tekście. Zawodnicy z zaangażowaniem walczyli o zwycięstwo, czytając ze zrozumieniem historyczne informacje i mierząc się z problemami z dziedziny matematyki. Zwycięzcą został Kacper Moszczyński z klasy III C, II miejsce zajął Michał Ciuchta z klasy III A, a III – Patryk Ścibek z klasy III B. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy dyplomy i długopisy.

Było to bardzo ciekawe przedsięwzięcie, szczególnie dla biorących w nim udział, ale też i dla uczniów na widowni, którzy z zainteresowaniem słuchali odpowiedzi i nagradzali brawami wiedzę swoich koleżanek i kolegów.

To wydarzenie było pierwszym w naszym gimnazjum, które wpisuje się w działania mające na celu uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Z pewnością w ciągu całego 2018 roku w szkole będzie wiele okazji by społeczność szkolna gimnazjum dała wyraz swojego patriotyzmu.

Opr.: Teresa Wojciechowska