• Odwiedziny: 320637

Ognisko klas trzecich - wrzesień 2013

Dnia 23 września 2013 roku odbyło się ognisko trzecich klas gimnazjum w Nadleśnictwie Leśnym Przasnysz w miejscowości Przejmy. Już na samym początku pracownik Straży leśnej – Wojciech Olesiński i pani Ewa Bartoszewska – pracownik biurowy Nadleśnictwa Przasnysz przybliżyli nam informacje na temat szkodnictwa w lesie pokazując bardzo ciekawą prezentację mulitmedialną. Podali nam cztery najważniejsze rodzaje szkodnictwa:

• bezprawne korzystanie z lasu – najczęściej popełniane wykroczenie,
  • zaśmiecanie lasów,
  • uszkodzenia drzew i krzewów,
  • nielegalne wycinanie drzew i kradzież drewna.

Poza tym prowadzący przedstawili nam przepisy określające zasady korzystania z lasu. Przybliżyli nam zachowania, jakich nadleśnictwo nie akceptuje. Zakazy te nazwano „czternastoma przykazaniami”. Zaliczamy do nich między innymi: zanieczyszczanie gleby i wód, niszczenie grzybów oraz grzybni, kłusownictwo i inne. Później apelowano do nas, by nie niszczyć grzybów jadalnych i niejadalnych oraz ich grzybni. Na koniec uczniowie mogli zadawać pytania, na które strażnik leśny z zainteresowaniem  odpowiadał. Najciekawsze pytania zostały nagrodzone. Po tej pouczającej lekcji uczniowie mieli czas wolny na upieczenie kiełbasek, grę w piłkę i inne zabawy rekreacyjne.

Opiekunami były wychowawczynie klas trzecich: p. Jolanta Opalach, p. Teresa Roman, p. Iwona Maj, p. Marzena Lebioda.