• Odwiedziny: 320644

IV Festiwal Młodych w Płonce Kościelnej

W dniu 22 czerwca 2013 roku 46 uczniów Publicznego Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki w Jednorożcu wzięło udział w IV Festiwalu Młodych w Płonce Kościelnej. Tegoroczny Festiwal przebiegał pod hasłem "Wiara czyni cuda". W Roku Wiary młodzież miała możliwość zatrzymania się nad naszą postawą życiową wobec Boga, Świata i Człowieka, a także wyjść naprzeciw współczesnym wyzwaniom stawianym przed młodym człowiekiem. Organizatorem wyjazdu był ks. Tomasz Czarnowski, współorganizatorem pani Elżbieta Jachimowska. Opiekunami młodzieży wraz z organizatorami były panie: Katarzyna Szabała i Małgorzata Wilga.

Program festiwalu:

12.00 zawiązanie wspólnoty i wyznanie wiary przy źródle "na Łasku" - zespół "Już i jeszcze nie"

13.00 - pielgrzymka jedności do miejsca festiwalowego

13.30 - animacja młodych na placu festiwalowym oraz blok ewangelizacyjny - wspólnota "Mocni w Duchu"

- konferencja - o. Remigiusz Recław SJ

- koncert

- spotkanie w grupach

- spotkanie z Gościem Festiwalu - pan Rafał Supiński - aktor teatralny

- koronka do Bożego Miłosierdzia

- możliwość spowiedzi na polu pokuty

16.00 - przygotowanie do Eucharystii - czas świadectwa

17.00 - Eucharystia - przewodniczący J.E. Ks. Bp Stanisława Stefanek

18.00 - przerwa na posiłek

19.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz tańce uwielbienia

20.00 - koncert TGD

- Apel Jasnogórski z modlitwą o powołania

Spotkanie młodzieży Diecezji Łomżyńskiej było podziękowaniem za kończący się rok szkolny i przyjęty w tym roku przez klasy III gimnazjum sakrament bierzmowania. Organizatroem Festiwalu było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM) Diecezji Łomżyńskiej. Główne hasło stowarzyszenia; "Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie Gotów!". Jego celem jest przede wszystkim wychowanie młodego pokolenia zmierzające do wyrobienia postaw religijno - moralnych, ofiarności, oddanie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.

Festiwal rozpoczął się o godzinie 12.00 zawiązaniem wspólnoty i wyznaniem wiary przy źródle "na Łasku". Zespół seminaryjny "Już i jeszcze nie" pod przewodnictwem ks. Adama Ulatowskiego był odpowiedzialny za początek spotkania. Swoją obecnością na Festiwalu zaszczycił młodzież obecny tam ks. Bp. Stanisław Stefanek, witając przybyłych i poświęcając wszystkie "festiwalowe" pamiątki.

Następnie uczestnicy Festiwalu poszli w pielgrzymkę jedności do miejsca Festiwalu wspólnie odmawiając różaniec. Blok ewangelizacyjny rozpoczął zespół "Mocni w Duchu" animacją młodych na placu Festiwalu. Modlitwa wstawiennicza i wspólny śpiew oraz konferencja jezuity o. Remigiusza Recławy wprowadziły młodzież w temat spotkania. Kolejnym punktem programu było spotkanie w małych grupach, których tematem przewodnim była "wiara".

Gościem specjalnym Festiwalu był pan Rafał Supiński muzyk i aktor z Opery Podlaskiej w Białymstoku. Pan Rafał podzielił się swoim świadectwem wiary, a także wykonał utwór ze spektaklem "Upiór w operze". Spotkanie z zespołem "Mocni w duchu" zakończone zostało wspólną koronką do Miłosierdzia Bożego.

Organizatorzy przygotowali pole pokut chcąc umożliwić młodzieży pojednanie się z Bogiem i bliźnim przez spowiedź. W sanktuarium Matki Bożej Płonkowskiej młodzież zgromadziłą się w celu przygotowania do Mszy świętej. Uczestnicy w ciszy, skupieniu i pokorze wysłuchiwali świadectw.

Głównym punktem Festiwalu była Eucharystia, której przewodniczył J.E. Ks. Bp Stanisław Stefanek. Od samego początku bardzo wspierał dzieło Festiwalu. W swojej homilii nawiązywał do hasła spotkania czytając słowa piosenki: "Kto nie boi się wierzyć, że się uda? Kto wie? Kto wie, że wiara czyni cuda? Kto nie boi się wierzyć, że się uda? Ja nie. Ja wierzę, wiara czyni cuda". Po komunii św. dziewczęta z klasy III naszego gimnazjum: Dominika Gil, Magdalena Sienda, Kinga Burchacka, Klaudia Olender, Natalia Dworniczak i Paulina Olender przedstawiły taniec dziękczynienia z chustami do pieśni "Jestem dzieckiem Boga". Wystąpiły w biało - czarnych strojach z kolorowymi chustami wykorzystywanymi podczas tańca. Występ dziewcząt został nagrodzony gromkimi brawami i błogosławieństwem indywidualnym Ks. Biskupa, więc musiał się spodobać uczestnikom.

Dzięki niezwykłej gościnności mieszkańców Płonki Kościelnej nikt z Festiwalu nie wyjechał głodny. Przepyszne potrawy, kanapki i ciasta rozdawane były z ogromną życzliwością oraz serdecznością.

O godzinie 19 nastąpiła adoracja Najświętszego Sakramentu oraz tańce uwielbienia prowadzone przez zespół Theoforos. Cudowne chwile, kiedy 1500 młodych osób adoruje Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Na koniec wystąpił główny gość Festiwalu zespół TGD - Trzecia Godzina Dnia. Jest to jeden z najpopularniejszych zespołów parających się muzyką chrześcijańską w Polsce. Podczas koncertu młodzież bawiła się doskonale. Poprzez taniec i śpiew starali się wychwalać naszego Pana Jezusa Chrystusa, który wszystkich nas jednoczy, dla którego też przybyliśmy do Płonki Kościelnej.

Tegoroczne spotkanie zostało zakończone Apelem Jasnogórskim z modlitwą o powołanie na służnę Bogu. Modlitwie przewodniczył rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży ks. Jarosław Kotowski.

Atmosfera podczas Festiwalu była bardzo wyjątkowa. Organizatorzy zadbali o wszystko. Każdy punkt programu był bardzo ciekawy i interesujący. Wiara w życiu człowieka jest bardzo ważna, to dzięki niej zdarzają się cuda. Święty Jan Bosko powiedział: "Miejcie wiarę, a zobaczycie czym są cuda". Wierzę, że każdy uczestnik spotkania mógł doświadczyć szczególnej łaski Bożej obecności, odczuć matczyną miłość Maryi, zostać umocniony wiarą, nadzieją i miłością.

Po odśpiewaniu pieśni: "Cichy zapada zmrok" otrzymaliśmy zaproszenie na kolejny V Festiwal Młodych w Płonce Kościelnej, który odbędzie się 21 czerwca 2014 roki.

Opracowała - p. Elżbieta Jachimowska