Statystyki

  • Odwiedziny: 320495
  • Do końca roku: 134 dni
  • Do wakacji: WAKACJE!!!

Kontakt

06-323 Jednorożec

ul. Odrodzenia 13

Tel: (29) 751-84-99

E-mail: gimnazjum-jednorozec@wp.pl

Z wizytą na Ukrainie - 2013

       18 listopada 2013 roku miałam szczęście wyjechać wraz z zespołem „Jutrzenka”, na czele z panią Bożeną Szulc i panią Elżbietą Jachimowską, a także sportowcami z naszej szkoły na wycieczkę zorganizowaną przez wicedyrektora naszej szkoły pana Wojciecha Walędziaka do Kijowa-serca Ukrainy.

       Kiedy przekroczyliśmy polsko-ukraińską granicę, naszym oczom ukazały się puste, rozległe tereny. Dopiero w chwili przyjazdu do stolicy uświadomiłam sobie, że jest to tętniące życiem, pięciomilionowe miasto. Nasi przyjaciele, uczniowie najlepszego na Ukrainie liceum „Intelekt” zrobili wszystko, aby pokazać nam Kijów z jak najlepszej strony. Trzeba przyznać, że udało im się to znakomicie!

       Zachwyciliśmy się widokiem prawosławnych cerkwi, m.in. klasztoru - Ławry Peczorskiej. Zobaczyliśmy także pomniki - mściwej księżnej Olgi, Jarosława Mądrego czy Bohdana Chmielnickiego.

       Oprócz zwiedzania, uczestniczyliśmy także w zajęciach lekcyjnych. Byliśmy zdumieni bardzo wysokim poziomem nauczania-zwłaszcza języka angielskiego, w którym młodzież poznaje tajniki biologii, fizyki czy geografii.

       Uwieńczeniem naszego pobytu na Ukrainie był dzień kultury polskiej, kiedy to zaprezentowaliśmy ukraińskim kolegom i koleżankom nasz program ludowy, a także opowiedzieliśmy o naszej szkole. Oni również przygotowali dla nas wspaniałą część artystyczną. Nasze popisy uwieczniła kijowska telewizja oraz lokalna prasa.

       Po pełnym wrażeń pobycie za granicą nadszedł czas, by wrócić do Polski. W Kijowie spotkaliśmy się z życzliwością i gościnnością wśród ludzi oraz przeżyliśmy cudowne chwile, które na długo utkwią nam w pamięci.

       Chcielibyśmy podziękować osobom i instytucjom, które przyczyniły się do wyjazdu:

panu Wojciechowi Walędziakowi i panu Ryszardowi Jachimowiczowi za zorganizowanie tej wspaniałej niezapomnianej wycieczki, pani Bożenie Szulc i pani Elżbiecie Jachimowskiej za opiekę i program artystyczny, panu kierowcy Krzysztofowi Kraska za bezpieczną podróż, Starostwu Powiatowemu w Przasnyszu, Gminie Jednorożec, Nadleśnictwu Parciaki i Publicznemu Gimnazjum za wsparcie finansowe.

DZIĘKUJEMY

 

WERONIKA GRABOWSKA KL.II LO oraz 13 pozostałych uczestników wycieczki

 

 

 

       Od 18 do 22 listopada 2013 r. dzięki wyjazdowi zorganizowanemu przez wicedyrektora Publicznego Gimnazjum w Jednorożcu Wojciecha Walędziaka mogliśmy przebywać w Kijowie na zaproszenie jednej z tamtejszych szkół. Na wycieczkę wyruszyliśmy o 2 w nocy. Podróż minęła nam wesoło. Kiedy przekroczyliśmy polsko-ukraińską granicę, naszym oczom ukazały się puste, rozległe tereny. Dopiero w chwili przyjazdu do stolicy uświadomiłam sobie, że jest to tętniące życiem, pięciomilionowe miasto. Nasi przyjaciele, uczniowie najlepszego na Ukrainie liceum „Intelekt” ich rodzice i nauczyciele zrobili wszystko, aby pokazać nam Kijów z jak najlepszej strony. Trzeba przyznać, że udało im się to znakomicie!. Początkowo obawialiśmy się, że nie damy rady porozumieć się z rodzinami, do których trafimy, jednak strach szybko minął. Wszyscy bardzo miło i serdeczne nas przywitali. Mimo pobytu w obcym kraju wcale nie odczuwaliśmy bariery językowej. Po długiej i męczącej podróży trafiliśmy do domów rodzin, u których mieliśmy zamieszkać. Ich serdeczność i życzliwość przekroczyła nasze oczekiwania, czuliśmy się jak u siebie w domu.

       Lekcje na Ukrainie rozpoczynają się o 830,  dlatego o tej godzinie wszyscy spotkaliśmy się w liceum. Przywitała nas pani dyrektor Natalia Nikołajewna, która przedstawiła nam plan naszego pobytu w Kijowie. Następnie udaliśmy się na dwie lekcje języka angielskiego. Dzięki temu mogliśmy poznać ich system nauczania. Lekcje były bardzo przyjemne.

Po obiedzie wyruszyliśmy zwiedzać miasto. Zwiedziliśmy mnóstwo zabytkowych cerkwi z bogatym zdobnictwem. Widzieliśmy pomniki władców Kijowa oraz główne miejsca miasta. Wieczorem udaliśmy się do domów naszych opiekunów.

       W środę pojechaliśmy do gimnazjum nr 136, które w 2011r. gościliśmy w naszej szkole. Wizyta była bardzo miła, zostaliśmy przywitani chlebem i solą oraz hucznym „Dzień dobry”!. Byliśmy z nimi na cudownej lekcji muzyki prowadzonej przez nauczycielkę z tytułem nauczyciel roku na Ukrainie. Wszyscy razem śpiewaliśmy piosenki w różnych językach. My zespół „Jutrzenka” przygotowaliśmy występ dla naszych przyjaciół. Występ wszystkim bardzo się spodobał. Uczniowie gimnazjum również przygotowali dla nas wspaniały występ, który obficie nagrodziliśmy brawami. Miłym akcentem ze strony gimnazjalistów było obdarowanie nas maskotkami. W szkole spotkaliśmy przyjaciół, z którymi spędzaliśmy wspólnie czas u nas w Jednorożcu. Po powrocie do liceum i obiedzie pojechaliśmy do muzeum kozackiego. Mieliśmy okazję zobaczyć prawdziwą kozacką osadę z wszystkimi elementami, co ogromnie nas zainteresowało. Zwiedzaliśmy również „Ławry”, czyli najstarszą część Kijowa. Mieliśmy okazję oglądać niesamowite obiekty zbudowane na maleńkich elementach. Szczególną uwagę zwróciliśmy na maleńką szachownicę usytuowaną na główce od szpilki oraz róży znajdującej się wewnątrz ludzkiego włosa. To niesamowity widok!

       Czwartek to ostatni dzień naszego pobytu w Kijowie. W liceum „Intelekt” odbyła się prezentacja naszej szkoły oraz zespołu „Jutrzenka”. Uczestnikami naszego koncertu byli dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie a także rodziny, u których mieszkaliśmy. Obecne były również stacje telewizyjne, które pokazały skrót naszego występu w głównych wiadomościach.

       Cudowny i zaskakujący występ przygotowali dla nas uczniowie liceum, którzy zachwycili nas swym śpiewem oraz tańcem. Tańczyli dla nas ludowy taniec ukraiński z niezwykle trudnymi figurami. W osłupienie wprowadził nas układ hip-hopu, który ułożyli uczniowie specjalnie na nasz przyjazd.

       Na koniec pobytu rodzice uczniów zamówili dla nas poczęstunek w restauracji w centrum Kijowa, by wspólnie z nami spędzić czas było to ogromnie miłe. Jesteśmy im niezmiernie wdzięczni za okazane nam serce i przyjęcie nas pod swój dach. To dzięki nim nasz wyjazd był udany.

       Wycieczka nie odbyłaby się bez naszych cudownych opiekunów: pana Wojciecha Walędziaka, pani Bożeny Szulc i pani Elżbiety Jachimowskiej, którzy dbali o nas i na te kilka dni zastąpili nam rodziców. Ogromna podziękowania należą się również panu Ryszardowi Jachimowiczowi ze Stowarzyszenia Polska-Ukraina-Europa, który przygotował nasz wyjazd oraz najlepszemu na świecie kierowcy-panu Krzysztofowi Kraska, który zawsze był z nami. Chcielibyśmy również podziękować Starostwu Powiatowemu w Przasnyszu, Gminie Jednorożec oraz Nadleśnictwu Parciaki za pomoc finansową.

       Do Polski wracaliśmy 16 godzin. Pożegnania były trudne jednak już teraz wiemy,, że znajomości te się nie zakończą. Ukraina to piękny kraj i jeszcze nie raz chcielibyśmy go odwiedzić.

Agnieszka Piotrak