• Odwiedziny: 320530

Leluje, gwiazdy, fafur i powolnik - XIV edycja warsztatów etnograficznych „Ginące zawody”

5 czerwca 2014r. uczniowie pod opieką mgr Wiesławy Nyśk i mgr Iwony Maj uczestniczyli w warsztatach etnograficznych „Ginące Zawody” w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle, które stanowią doskonały przykład aktywnej edukacji kulturalnej. Bezpośredni kontakt uczniów z artystami plastyki obrzędowej, plecionkarstwa, rzeźbiarstwa, garncarstwa, tkactwa, kowalstwa oraz pieczenia chleba i obróbki lnu umożliwił poznanie tradycyjnych technik. Miła i swobodna atmosfera sprawiły, że każdy miał możliwość sprawdzić swoje możliwości twórcze pod okiem kurpiowskich twórców ludowych.

W XIV edycji warsztatów organizatorzy postanowili wyróżnić zajęcia taneczne i wycinankarstwo nadając tytuł: Leluje, gwiazdy, fafur i powolniak, więc był położony nacisk na zaprezentowanie i pokaz wykonania wycinanki kurpiowskiej oraz taniec i muzykę naszego regionu. Była możliwość udziału w konkursie plastycznym tworzeniu unikalnych leluj – drzewko życia i gwiazd.

Po trudach twórczych miło było odpocząć przy ognisku.