• Odwiedziny: 320565

Biwak patriotyczny na Polskiej Kępie - czerwiec 2015

BIWAK PATRIOTYCZNY

NA POLSKIEJ KĘPIE

Na zaproszenie Stowarzyszenia „Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej” uczniowie naszego gimnazjum udali się 24 czerwca na wzgórze nad Orzycem koło Drążdżewa Nowego, zwane Polską Kępą, gdzie w czerwcu 1863 roku walczyli powstańcy styczniowi z przeważającymi siłami wojsk carskich. Wraz z nauczycielami młodzież oddała hołd walczącym o wolność i poległym w tym miejscu patriotom. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego i wciągnięciem na maszt flagi. Przedstawiciele młodzieży i Stowarzyszenia złożyli pod pomnikiem kwiaty i zapalili biało-czerwone znicze. Następnie odbył się apel poległych. Atrakcją dla uczniów  (także ze wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy) było przygotowane ognisko. Właśnie przy ognisku młodzież wysłuchała prelekcji historycznej nauczyciela ze szkoły w Parciakach p. Zbigniewa Lorenca. Poczym mogli sprawdzić swoją wiedzę w konkursie o Polskiej Kępie i powstaniu styczniowym. Kolejnym punktem spotkania było śpiewanie piosenek i pieczenie kiełbasek przy ognisku. Młodzież chętnie brała udział w konkursach organizowanych przez pracowników Nadleśnictwa Przasnysz i Nadleśnictwa Parciaki. Na zwycięzców czekały niespodzianki. Dla wszystkich uczestników biwaku organizatorzy zapewnili napoje i słodycze. Na łące nieopodal uczniowie organizowali zabawy i gry sportowe.

Teresa Wojciechowska