• Odwiedziny: 320583

XXXI Światowe Dni Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej - Ostrołęka 2016

W dniach 2 i 3 kwietnia 2016 roku odbyły się XXXI Światowe Dni Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej w Ostrołęce. Wyjątkowo w tym roku z racji Jubileuszowego Roku Miłosierdzia spotkanie młodych zostało przeniesione z Niedzieli Palmowej na Niedzielę Miłosierdzia. Tegoroczne sspotkanie odbyło się pod hasłem "Błogosławieni Miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią." Mt 5, 7. Słowa te, są również hasłem Dni Młodzieży w Krakowie, gdzie młodzież spotka się z Papieżem Franciszkiem. Podczas dwóch dni blisko 3 tysiące młodych ludzi wzięło udział w tym spotkaniu. Z naszego gimnazjum wzięło udział 30 uczniów. Każdy uczestnik otrzymał pakiet pielgrzyma, w którym znajdowały się: smycz, identyfikator, różaniec na nadgarstek, informator oraz obrazek Jezusa Miłosiernego. Organizatorami wyjazdu była katechetka Elżbieta Jachimowska i ksiądz Zbigniew Kierzkowski. Opiekę wyjazdu wraz z organizatorami sprawowały panie Wiesława Nyśk i Katarzyna Szabała za co bardzo im dziękuję.

Pierwszego dnia, w sobotę po zawiązaniu wspólnoty na Hali Sportowej im. Arkadiusza Gołasia przez ks. bp Tadeusza Bronakowskiego oraz prezydenta Ostrołęki Janusza Kotowskiego z żoną i córką. Prezydent miasta po serdecznym powitaniu przybyłych uczestników ŚDM powiedział, że: "ludzie, którzy tu mieszkają od zawsze byli wierni Bogu i Ojczyźnie". Zaprosił młodych do odpowiedzi na pytanie, co jest w życiu najważniejsze? Odpowiedział: "Jestem przeświadczony, że najważniejsza odpowiedź na to pytanie to Jezus Chrystus, który pokazuje nam jak żyć". Słowa pozdrowienia skierował również do wszystkich, ks bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy naszej diecezji, który to spotkanie młodzieży nazwał "wielkim przystankiem do Krakowa", zachęcając do wyjazdu. Wspominał o 1050 rocznicy Chrztu Polski oraz Roku Miłosierdzia podczas, którego najważniejsze jest nasze pojednanie z Bogiem.

Następnie młodzi artyści z łomżyńskiej grupy programu Profilaktyka a Ty, wraz z zespołem "Już i jeszcze nie" i mlodzież z Ostrołęki wystawili barwne widowisko ewangelizacyjne "Intro". Później na scenie pojawił się ks. Jakub Bartczak, najbardziej rozpoznawalny raper wśród księży i najpopularniejszy ksiądz wśród raperów z koncertem ewangelizacyjnym. Nasza uczennica Żaneta Kossakowska wraz z księdzem i młodzieżą tańczyła na scenie chwaląc i wysławiając Boga. Cała hala młodych przyjęła go bardzo entuzjastycznie.

W daleszej kolejności odbyło się nabożeństwo intronizacji Symboli ŚDM: Krzyża i Ikony. Odśpiewana została także Koronka do Miłosierdzia Bożego i odmówiona została modlitwa wtsawiennicza za młodych. Po uczcie dla naszej duszy, każdy uczestnik był zaproszony na posiłek, czyli coś dla ciała. Następnie wystąpiła siostra Małgorzata Chmielewska, która podzieliła się świadectwem swojego życia i posługi najbardziej ubogim.

Procesja miłosierdzia podczas, której młodzież przeszła ulicami Ostrołęki do parafii pw. Świętego Franciszka z Asyżu to kolejny punkt programu. W kościele tym młodzież przeżyła wyjątkowe chwile na czuwaniu i adoracji Najświętszego Sakramentu zakończonej Apelem Jasnogórskim. Niespodzianką było - Światełko do nieba, ku czci św. Jana Pawła II w obchodzoną 11 rocznicę Jego powrotu do domu Ojca.

Drugi dzień spotkania to Niedziela Miłosierdzia, która rozpoczęła się modlitwą poranną Jutrznią i spotkaniem w grupach, aby wyjaśnić i przybliżyć orędzie Papieża Franciszka. Niesamowitych emocji dostarczył koncert ewangelizacyjny zespołu ŚDM, który obchodzi w tym roku 5 rocznicę powstania. Młodzież spotkała się z Kabaretem Mumio, który w składzie: Dariusz Basiński i Jacek Borusiński wystawili spektakl, a potem podzielili się w kilku słowach świadectwem swojego życia, poszukiwania Boga i formacji we wspólnocie neokatechumenalnej. Następnie wszyscy uczestnicy spotkania udali się na posiłek.

Promocja ŚDM w Krakowie i adoracja Najświętszego Sakramentu przygotowała młodzież do najważniejszego punktu programu czyli Mszy świętej. Eucharystii przewodniczył biskup łomżyński Janusz Stepnowski. W homilii nawiązał do wydarzenia w wieczerniku opisanego w Ewangelii i zachęcał do żywej wiary w Boga, ponieważ: "Wiary nie trzeba się wstydzić! Wiarą trzeba się dzielić".

Na zakończenie spotkania ks. Dariusz Niewiński, diecezjalny duszpasterz młodzieży podziękował wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i przeżycie tych dni. Ogłoszono także miejsce kolejnego spotkania młodzieży w 2017 roku w naszej diecezji. Obecna na spotkaniu młodzież z Wyszkowa zaprosiła wszystkich do swojego miasta za rok. Uczniowie z naszej szkoły już zadeklarowali swój udział na kolejnym spotkaniu młodości, a kilka osób wyraziło chęć udziału w Dniach Młodzieży w Krakowie, więc na koniec do zobaczenia w Krakowie.

Opacowała: Elżbieta Jachimowska