• Odwiedziny: 320568

Każdy mógł uczestniczyć w uczcie! - czerwiec 2016

16 czerwca 2016r. w gimnazjum  Jednorożcu odbyła się niezapomniana lekcja języka polskiego – „Uczta” na wzór kiejdańskiej uczty z „Potopu” Henryka Sienkiewicza. Wśród uczniów znaleźli się wszyscy chętni z klas pierwszych i drugich. Swój pomysł zrealizowała nauczycielka języka polskiego Bożena Szulc, aby takimi zajęciami zachęcić młodzież do czytelnictwa i jednocześnie uczcić „Rok Sienkiewiczowski”.

Przygotowania trwały od dawna. Uczniowie otrzymali role i  poznawali prozę  Noblisty, czytając wybrane rozdziały. Nauczycielka udostępniła stroje, które zostały wcześniej przez nią uszyte, na potrzeby przedstawienia o Brunonie z Kwerfurtu. Młodzież wykorzystała tuniki, kontusze, buty z cholewami i peruki, pasy, sukienki. Przygotowania pozwoliły na integrację w zespole, obycia ze sceną oraz wiarę we własne możliwości. Zachęciły do poznania życia w XVII wiecznej Polsce.

Nadszedł wyczekiwany dzień - pełen niespodzianek. Od rana trwała dekoracja sali gimnastycznej, ustawianie stołów dla nauczycieli i uczniów. Udekorowano także stół staropolski, na którym znalazło się przepyszne jadło. Pomocnym reżyserem w tym przedsięwzięciu okazała się nasza wspaniała kucharka – pani Danusia Dąbek. Na stole pojawiły się sery, twarożki ze szczypiorkiem, pięć rodzajów chleba, w tym pieczony samodzielnie, miód, placek drożdżowy, smalec, ogórki kiszone, kompot, kasza jaglana ze skwarkami, kawa zbożowa, rejbak  i wiele innych smakołyków.

Uroczystość rozpoczęto polonezem, 42 uczniów pięknie zaprezentowało się w tańcu, który był ćwiczony od rana. Następnie młodzież z klasy II a przedstawiła scenkę  kiejdańskiej uczty z „Potopu” H. Sienkiewicza. Potem nastąpiła prawdziwa uczta, uczniowie chętnie częstowali się potrawami, podziwiali smak i przygotowanie.

Uroczystość trwała kilka godzin, czytano powieść historyczną, odgrywano krótkie scenki. Zajęcia się nie dłużyły, ponieważ młodzież spożywała potrawy, a muzyka filmowa zgrana przez Kacpra Łazickiego wzbogacała nastrój i uświetniała uroczystość.

Zajęcia zakończono wspólnym sprzątaniem,  wymianą wrażeń, których w tym dniu nie brakowało. Pani dyr. mgr Jolanta Bączek podziękowała nauczycielce i młodzieży za ucztę, w której uczestniczyła wspólnie z wicedyrektorem, nauczycielami języka polskiego, biblioteki i religii.

Uważam, że ta lekcja pozostanie w pamięci na dłużej i zachęci do czytania nie tylko „Sienkiewicza”. Materiał fotograficzny ilustruje  niezapomniany klimat i oczywiście prawdziwą ucztę!

mgr Bożena Szulc