• Odwiedziny: 320619

Dni Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej

Tegoroczne 27. Światowe Dni Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej odbyły się w dniach 31 marca i 1 kwietnia 2012 r. w Ostrołęce. Przewodnim hasłem były słowa św. Pawła z Listu do Filipian "Radujcie się zawsze w Panu" (Flp 4,4).

Światowe Dni Młodzieży są nawiązaniem do pomysłu błogosławionego Jana Pawła II, który pragnął gromadzić młodzież katolicką na modlitwie, przeżywaniu wspólnoty i wspólnym świętowaniu młodości kościoła. Co dwa lata spotkanie młodych odbywa się w jednym z wielkich miast świata. Ostatnie miało miejsce w Madrycie w Hiszpanii, a w przyszłym roku młodzież spotka się w Rio de Janeiro w Brazylii. Młodzież, która nie może w nich uczestniczyć, spotyka się co roku w jednym z miast naszej diecezji, w tym roku już po raz drugi była w Ostrołęce.

Z naszego gimnazjum pojechało 34 uczniów z klas I, II i III. Opiekunami byli ks. Tomasz Kurek oraz pani Elżbieta Jachimowska i pani Katarzyna Szabała.

Spotkanie odbyło się na hali sportowo - widowiskowej im. A. Gołasia i brało w nim udział prawie trzy tysiące młodych ludzi z całej diecezji. Współorganizatorem był Ostrołęcki Samorząd m. in. prezydent miasta Janusz Kotowski oraz księża na czele z ks. infuatem Zygmuntem Żukowskim.

Pogoda w tym roku nie była najlepsza było zimno, wiał wiatr i do tego jeszcze padał śnieg. Nikogo to jednak nie wystraszyło a wręcz odwrotnie, to św. Teresa od Dzieciątka Jezus dała o sobie znać z nieba, gdyż kiedy żyła modliła się o śnieg. W naszej grupie było radośnie i wesoło, ponieważ każdy miał świadomość, że najważniejsza jest pogoda naszej duszy.

Sobotnie obchody Dni Młodzieży rozpoczęły się od wspólnego śpiewu przygotowanego przez s. Nikodemę i prowadzonego przez nią zespołu, co zintegrowało wszystkich uczestników.

Słowa powitania skierował do młodzieży prezydent miasta Janusz Kotowski. Powiedział: "Ostrołękę dziś przejęli młodzi ludzie. Cieszę się bardzo, że nasze miasto jest miejscem, które przez dwa dni będzie miejscem modlitwy i dobrej zabawy".

Następnie do młodzieży zwrócił się Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski. Życzył On uczestnikom: "aby dobrze przeżyli ten szczególny czas. Aby dobrze się bawili, ale nie zapominali o modlitwie, i o Jezusie, który zawsze z nimi jest i dzięki któremu mogli się tu znaleźć".

W uroczystej procesji wniesiono znaki tegorocznego spotkania: Krzyż ŚDM i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani oraz relikwie i obraz św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Prezentowano młodzieży jej sylwetkę (film biograficzny) oraz Orędzie papieża Benedykta XVI. Odbyły się dwa koncerty zespołów: "Już i jeszcze nie band" oraz "Maleo Reggae Rockers".

Jeszcze tylko przerwa na obiad, smaczny, ciepły bigos i w Drogę Krzyżową z Jezusem ruszyliśmy ulicami miasta. Doszliśmy do Kościoła p.w. Zbawiciela Świata przejściem przez specjalną Bramę Krzyża zbudowaną przed kościołem.

Największym przeżyciem duchowym była adoracja krzyża prowadzona przez młodzież KSM i aluminów WSD. Każdy uczestnik mógł podejść do krzyża Jezusowego i polecić mu swoje prośby, podziękowanie kładąc swoją głowę na Nim.

Drugi dzień spotkania, niedzielny poranek Niedzieli Palmowej rozpoczął się śpiewem i Jutrznią wraz z homilią. Następnie spotkanie w grupach dzielenie się i rozważanie Orędzia na 27 ŚDM. Odbyło się też nabożeństwo ku czci św. Teresy oraz koncert zespołu Elohim. Wszyscy tworząc prawdziwą wspólnotę, śpiewem i tańcem wielbili Boga.

Adoracja Najświętszego Sakramentu to kolejny punkt programu. Gość specjalny Jezus Chrystus wystawiony w dużej monstrancji. Wszyscy uczestniczyli w ciszy i skupieniu modlili się i kontemplowali Jego obecność. Młodzież złożyła wówczas piękne świadectwo naszej wiary swoją piękną postawą, nikogo nie trzeba było uspokajać czy uciszać. Na kolanach wznosiliśmy nasze modlitwy.

O 13.30 młodzież przeszła w uroczystej procesji z palmami do Kościoła p.w. Zbawiciela Świata pod przewodnictwem J.E. ks. Bp. Janusza Stepnowskiego. Młodzież z naszej szkoły specjalnie na ten dzień wykonała dużą palmę kurpiowską, którą poświęciła i prezentowała podczas procesji. Dużo osób zwracało na nią uwagę, gdyż większość młodych miała swoje małe palmy. Palma została wykonana pod kierunkiem pani Bożeny Szulc.

Światowe Dni Młodzieży zakończyły się Eucharystią Niedzieli Palmowej pod przewodnictwem J.E. ks. Bp. Janusza Stepnowskiego. Biskup zachęcał młodych do pójścia za Jezusem drogą krzyża. Chociaż jest to trudny szlak, ale nagroda jest duża- jest nią życie z Bogiem.

Po skończonej mszy przed kościołem zrobiliśmy jeszcze pamiątkowe zdjęcie i czas wrócić do domu. Młodzież był bardzo zadowolona, każdy punkt programu był ciekawy i pouczający. Mieliśmy okazję odkryć miłość Jezusa i przeżyć doświadczenie młodego Kościoła Łomżyńskiego. Wszyscy deklarowali swoją chęć uczestnictwa w kolejnych już 28. Dniach Młodzieży, które odbędą się za rok.