• Odwiedziny: 320634

Mistrz Głośnego Czytania

29 września 2012 roku przypadał XII Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki. W ramach tej akcji, 27 września w bibliotece szkolnej został przeprowadzony konkurs o tytuł Mistrza Głośnego Czytania. Wzięlo w nim udział 16 uczniów z klas III (po 4 z każdej klasy). Konkurs był połączony z obchodami Roku Janusza Korczaka. Uczniowie zaprezentowali wybrane przez siebie fragmenty książek Starego Doktora. W przyjaznej bibliotecznej atmosferze dziewczęta i chłopcy z klas I i II mieli okazję poznać lub przypomnieć sobie książki: "Król Maciuś I", "Kajtuś Czarodziej", "Bankructwo małego Dżeka", "Uparty chłopiec", "Józki, Jaśki, Franki", "Jest taka historia" oraz "Pamiętniki", "Prawidła życia" i "Pisma wybrane". Zarówno publiczność, jak i członkowie jury podziwiali piękne interpretacje tekstów. U czytających widać było dbałość o poprawność językową i o stronę emocjonalną przekazu. Ponieważ poziom konkursu był wysoki, jury przyznało kilka nagród. Tytuł Mistrza Głośnego Czytania zdobyła jednogłośnie Katarzyna Grabowska, a wicemistrza dwie uczennice ex equo - Simona Berg i Natalia Maj. Komisja przyznała też 4 równorzędne wyróżnienia. Otrzymały je: Klaudia Kowalczyk, Izabela Małkowska, Beata Urbańska oraz Kinga Płocharczyk. Uczestnicy konkursu mogli również wybrać spośród siebie najlepiej czytającego i przyznać mu tzw. Nagrodę Konkurencji. Ten tytuł zdobyła także Kasia Grabowska. Organizatorkami konkursu były panie: Ewa Załęska i Teresa Wojciechowska.

Cieszy fakt, że jest wielu uczniów, którym czytanie nie sprawia kłopotu, a widać, że daje przyjemność. W dobie mediów elektronicznych, które zabierają młodzieży cenny czas ważne jest, by najstarsze medium - książka nie stało się dla uczniów tylko niemiłym obowiązkiem.