Statystyki

  • Odwiedziny: 320539
  • Do końca roku: 134 dni
  • Do wakacji: WAKACJE!!!

Kontakt

06-323 Jednorożec

ul. Odrodzenia 13

Tel: (29) 751-84-99

E-mail: gimnazjum-jednorozec@wp.pl

"Piernikowe cuda"

       W wycieczce do Ostrołęki 24.05.2012r. udział brali ucz. kl. IIIA, IIIB i IIIC. pod opieką mgr Wiesławy Nyśk i mgr Agnieszki Hass. Młodzież zwiedzała barokowy kościół św. Antoniego, który 13 czerwca 2010r.otrzymał miano sanktuarium. Ściany i sklepienia pokrywają polichromie, ukazujące postać św. Antoniego z Padwy jego życie i cuda, jakich dokonał. Freski są alegoriami czterech pór roku i czterech części świata. Kościół jest częścią zespołu klasztornego pobernardyńskiego. Jest to jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków w Ostrołęce.

       Następnie udaliśmy się pod Pomnik Czwartaków przy kościele.

       Spacerkiem doszliśmy do Ostrołęckiego Centrum Kultury Galeria „OSTROŁĘKA”, gdzie mieliśmy możliwość zobaczyć rysunek satyryczny  Mieta  Olszewskiego .

       Na Placu Bema oglądaliśmy wystawę „Inqbator Ulicy – fotograficznie” członków Ostrołęckiego Towarzystwa Fotograficznego prezentujące spektakle teatralne z Czech, Niemiec i Polski, które odbyły się podczas Europejskiego Festiwalu Wokół Teatru InQbator Ruchu na ulicach Ostrołęki.

       Na wystawie czasowej w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce „Świat toruńskiego piernika”, która została przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, a jej sponsorem jest Fabryka Cukiernicza „Kopernik S.A.” oglądaliśmy oryginalne klocki piernikowe, tzn. pięknie rzeźbione drewniane formy do wypieku pierników. Podziwialiśmy różnorodność zdobiących je motywów, m.in. postacie kawalerów i dam w XVII- i XVIII-wiecznych strojach, pary królewskie, żołnierze czy karoce zaprzężone w rącze rumaki.

Niektóre formy piernikowe są małymi dziełami sztuki. Na wystawie był warsztat snycerski zrekonstruowany na podstawie średniowiecznej ikonografii.  

       Dawniej pięknie zdobione pierniki były towarem luksusowym. Do ich wypieku potrzebne były egzotyczne przyprawy sprowadzane przez kupców korzenników. Oryginalne akcesoria kupieckie m.in. wagi, odważniki, monety, sakiewki, oraz inne produkty niezbędne do wypiekania pierników zaprezentowane były na zrekonstruowanej kodze, czyli średniowiecznym żaglowcu, który przewoził towary po Morzu Bałtyckim i wpływał Wisłą do Torunia.

       Następnie zostaliśmy zaproszeni do  udziału w towarzyszących wystawie zajęciach muzealnych pt. „Piernikowe cuda”, podczas których wysłuchaliśmy legend, a następnie własnoręcznie upiekliśmy pierniki w kopiach historycznych form.

       Pani przewodnik zaprosiła nas do XVI-wiecznej piekarni odtworzonej na podstawie rycin z tego okresu, w której mieliśmy możliwość przyjrzeć się przygotowaniom do wypieku pierników.

       Po posiłku w McDonald’s udaliśmy się pod Pomnik mauzoleum poległym w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831r. i fort ziemny carski z XIX wieku. W mauzoleum znajduje się sarkofag, w którym spoczęły prochy powstańców. Wytrwali weszli na dach-taras mauzoleum, skąd podziwiać można fort i pole historycznej bitwy oraz panoramę miasta.

       W dobrych humorach wróciliśmy do domu.